Jak prawidłowo dbać o zwierzęta domowe?
W domu można mieć nie tylko psy i koty, ale również papugi, kanarki, chomiki, świnki morskie i króliki oraz gady i płazy. Duże i małe zwierzęta domowe wymagają opieki i regularnych wizyt u weterynarza. O czym pamiętać, gdy podejmuje się opieki nad zwierzętami domowymi?
1. Jak karmić zwierzęta domowe?
2. Jak leczyć zwierzę domowe?
W opiece nad zwierzętami zamieszkującymi w domu szczególnie ważne są dwie kwestie: prawidłowe żywienie i leczenie chorób. Zaniedbanie jednego lub obu obszarów może skrócić życie pupila i pogorszyć jego kondycję. Jak prawidłowo dbać o zwierzęta hodowane w domu?
Jak karmić zwierzęta domowe?
Każde zwierzę powinno otrzymywać karmę dostosowaną do swojego wieku, aktywności fizycznej i stanu zdrowia. Aby prawidłowo opiekować się kotem po sterylizacji, potrzebna jest karma o obniżonej kaloryczności ze składnikami chroniącymi układ moczowy. Na właścicielu węża ciąży z kolei konieczność zapewnienia mu pokarmu w postaci myszy, szczurów itp. Posiadanie zwierzęcia zobowiązuje do przygotowania się na wydatki związane z zakupem odpowiedniej karmy weterynaryjnej.
Niektóre zwierzęta przez lata były karmione domowym jedzeniem, jednak dobre samopoczucie zwierzęcia powinno być na pierwszym miejscu przed oszczędnościami. Podawanie psom resztek obiadów jest niewskazane. Odpowiednie warunki dla psa czy chomika zawsze uwzględniają zakup karmy przeznaczonej dla zwierząt. Tylko taki posiłek uzupełnia zapotrzebowanie na składniki odżywcze. Właściciel pupila nie może również zapomnieć o dostępie do świeżej wody, której potrzebują nawet gryzonie takie jak królik czy chomik. Gryzonie piją niewiele, jednak bez wody nie przeżyją.
Jak leczyć zwierzę domowe?
Leczenie zwierząt domowych to zarówno profilaktyka różnych chorób, jak i podawanie leków w przypadku pojawienia się infekcji lub innych problemów zdrowotnych. Każdy pupil powinien być pod opieką weterynarza. Dotyczy to nie tylko psów i kotów, ale i węży, jaszczurek oraz dużych gryzoni. Właściciel zwierzęcia powinien zadbać o to, by pupil przyjął wszystkie szczepienia profilaktyczne z naciskiem na szczepienie przeciw wściekliźnie. Dodatkowo zwierzę powinno być odpchlone, odrobaczone i poddane kuracji na inne choroby, np. świerzb.
W przypadku wystąpienia chorób u pupili weterynarz zaproponuje działania, które poprawią stan psa, kota lub innego zwierzęcia. Ważne jest stosowanie się do zaleceń lekarza i podawanie pupilowi leków. Właściciel powinien być przygotowany również na możliwość przeprowadzenia zabiegu operacyjnego i leczenia nowotworu, zwłaszcza gdy jego pupil jest już seniorem.
Więcej dowiesz się na https://pupilek.pl/ |
|