Jak ubrać dziecko do przedszkola zimą?
Zarówno wiosną, jak i latem łatwiej będzie nam ubrać dziecko na wyjście na zewnątrz. Wystarczy, iż założymy mu tylko podkoszulek z krótkim rękawem, spodenki i ewentualnie bluzę. Jesienią, ale też zimą nierzadko występuje pewien problem. Co mamy założyć dziecku pod kurtkę, żeby nie zmarzło? A co, jeżeli w budynku będą mocno grzali? Czy bardzo gruby sweter będzie odpowiedni, czy może znacznie lepszym wyborem jest podkoszulek z dłuższym rękawem i cieńsza bluza? Jak ubrać dziecko odpowiednio do temperatury?
Ubieranie dziecka do przedszkola - najważniejsze zasady?
Zastanawiając się, jak ubrać dziecko do przedszkola zimą, warto będzie trzymać się kilku istotnych zasad. Dzięki nim, nie tylko dziecku, ale także i nam będzie się żyć łatwiej, a do tego wygodniej. O jakich zasadach jest tutaj mowa? O tym w dalszej części artykułu.
Ubranie na cebulkę
Zasada ubioru na cebulkę tyczy się nie tylko dzieci w wieku przedszkolnym, ale także i tych na etapie szkolnym. Ta technika oparta jest na tworzeniu co najmniej kilku warstw części garderoby, które dziecko łatwo ściągnie albo założy w zależności od panującej na zewnątrz temperatury czy też aktywności fizycznej. Zima w przedszkolu to konieczność ubierania dziecka w co najmniej trzy warstwy ubrań. Dwie spośród nich będą właściwe do chodzenia w nich wewnątrz budynku. Pierwsza z nich kontaktująca się bezpośrednio z ciałem (legginsy, kalesony, rajtuzy, skarpety, bluzka z długim rękawem, t-shirt), odpowiedzialna jest za utrzymywanie właściwej temperatury ciała, prawidłową wentylację, jak i odprowadzanie wilgoci. Druga zaś (buty, spodnie, dresy, kardigany, swetry czy bluzy) pozwala na zatrzymywanie nagrzanego już powietrza blisko ciała, jak i pozwala na zabieranie wilgoci z pierwszej warstwy i oddawanie jej na zewnątrz. Z kolei zaś poza budynkiem konieczna będzie trzecia warstwa, w postaci zimowej kurtki. To ona będzie w stanie ochronić dziecko przed przewianiem, a przy tym także pozwoli na właściwy przepływ powietrza, dzięki czemu możliwie stanie się uniknięcie przepocenia. W wierzchnim odzieniu nie powinno zabraknąć również szalika dla dziecka, czapki i dobranych specjalnie do pogody butów.
Wygoda jest tutaj najbardziej istotna
Zimowe ubrania do przedszkola powinny być przede wszystkim wygodne. Oznacza to, iż trzeba dobierać takie fasony, które nie będą zbytnio obcisłe, ale również i niezbyt luźne. Bluzy na napy albo suwaki sprawdzają się znacznie lepiej, aniżeli swetry na guziki czy też bluzy, które zapinamy i rozpinamy znacznie dłużej. Zamiast zakładać dziecku sztywne dżinsy z rozporkiem, warto jest zdecydowanie wybrać dres na gumce, który dopasuje się do ciała dziecka i nie będzie uciskał w czasie zabawy. Zamiast gryzącego i ciepłego swetra, lepiej wybrać wybrać dresową bluzę z tkaniny naturalnej.
Ubrania przy ciele tylko z tkanin naturalnych
Strój zimowy dla przedszkolaka to również naturalność tkanin, z których został on wykonany. Włókna o naturalnym pochodzeniu, tzn. roślinnym (na przykład bambus czy też bawełna) albo zwierzęcego (na przykład wełna), pozwalają na swobodne przepływanie powietrza, odparowanie wilgoci, a dzięki temu także utrzymywanie temperatury ciała na takim samym poziomie. Dzięki tego rodzaju surowcom, dziecko nie przepoci się, ani też nie przemarznie, co niestety może się zdarzyć w wypadku ubrań szytych z syntetycznych tkanin. Niewątpliwie także włókna wykonywane ze związków, które nie występują naturalnie w przyrodzie (elastan, poliamid, poliester), mogą występować w domieszkach, mając pozytywny wpływ na elastyczność ubrań czy też łatwość prania.
Planeta Dziecka
|
|