Jak walczyć z cholesterolem - sprawdzone sposoby

Nie należy lekceważyć podwyższonego cholesterolu, może to bowiem skutkować na inne aspekty Twojego życia.

Cholesterol jest substancją, która znajduje się w każdej z komórek ludzkiego organizmu. Używany jest przez ciało do produkcji hormonów oraz substancji, które odpowiadają za trawienie pokarmu. Cholesterol krąży także we krwi. Dzieli się go na dwa rodzaje: LDL oraz HDL.


Podwyższony poziom cholesterolu - jakie są objawy

Objawy wysokiego cholesterolu często nie są widoczne. Hipercholesterolemie wtórną najczęściej odkrywa się przypadkowo przy okazji innych badań lub po wystąpieniu niebezpiecznego incydentu sercowo-naczyniowym. Najczęściej występuje u dorosłych osób. Z drugiej strony objawy hipercholesterolemii pierwotnej mogą wystąpić nawet u dzieci.

Gdy stadium choroby jest zaawansowane można spodziewać się poważnych powikłań, takich jak: choroba wieńcowa, niedokrwienie narządów. W najgorszym przypadku może powodować nawet śmierć. Dodatkowo często łączy się to z bólem oraz zapaleniem ścięgien, jak również kępkami żółtymi, które są złogami cholesterolu zmagazynowanymi pod skórą. Może powstać także rąbek starczy rogówki, czyli biała obwódka wokół tęczówki oka powstała na skutek odkładania się lipidów.

Przy powikłaniach może prowadzić nawet do udaru mózgu lub choroby nerek. Na cholesterol całkowity wpływa również negatywnie palenie papierosów.

Jaki poziom cholesterolu jest odpowiedni?

Do prawidłowego funkcjonowania organizmu potrzebne jest utrzymywanie właściwego poziomu cholesterolu we krwi. Badanie cholesterolu we krwi robi się za pomocy podstawowych badań morfologicznych. Prawidłowy poziom cholesterolu całkowitego u zdrowej dorosłej osoby wynosi mniej niż 190 mg/dl (5 mmol/l). Jeżeli osoba ma choroby współistniejące (np. cukrzycę, chorobę wieńcową) lub u osób w grupie podwyższonego ryzyka wystąpienia incydentów sercowo-naczyniowych wartość nie powinna być wyższa niż 175 mg/dl (4,5 mmol/l).

Badanie poziomu cholesterolu powinno być wykonane na czczo. Do badania cholesterolu nie trzeba się specjalnie przygotowywać.

Nie lekceważ podwyższonego cholesterolu - postaw na zioła

Aby stężenie cholesterolu w organizmie było odpowiednie warto stosować zioła. Szeroką gamę można znaleźć na stronie: https://www.izielnik.pl/ziola-na-cholesterol.

Zioła na cholesterol mogą być ważne w terapii u osób, które mają podwyższony cholesterol i służy odpowiedniemu, właściwemu funkcjonowaniu organizmu. Łącząc je ze zmianą nawyków żywieniowych i wprowadzeniem odpowiedniej dawki aktywności fizycznej można szybko zobaczyć efekty.

Obniżenie poziomu cholesterolu to klucz dla naszego organizmu, bo zbyt wysoki cholesterol może prowadzić do poważnych chorób takich jak miażdżyca.


Komentarze

1. Zdrowe odżywianie się: unikanie tłustych i smażonych potraw oraz jedzenie więcej owoców, warzyw, pełnych ziaren i ryb 2. Zwiększenie aktywności fizycznej: uprawianie regularnej aktywności fizycznej, takiej jak chodzenie, jazda na rowerze lub bieganie 3. Kontrola wagi: utrzymywanie zdrowej masy ciała poprzez zdrowe odżywianie się i aktywność fizyczną 4. Ograniczenie spożycia soli i tłuszczu nasyconego: unikanie jedzenia produktów zawierających dużo soli i tłuszczu nasyconego 5. Picie dużych ilości wody: picie co najmniej 8 szklanek wody dziennie, co pomaga w usuwaniu cholesterolu z organizmu 6. Ograniczenie alkoholu: unikanie lub ograniczanie spożycia alkoholu, ponieważ może on zwiększać poziom cholesterolu we krwi. 7. Stosowanie leków: w razie potrzeby lekarz może przepisać leki obniżające poziom cholesterolu.


Inne artykuły
jakie owoce warto jesc zima
5 najpopularniejszych diet czy warto je stosowac
mole spozywcze skuteczne metody walki
jak i kiedy wykorzystuje sie nasiona konopi

Produkcja wyrobów z drewnaAdvertise on Aztekium.pl

Testy
TEST
Potrawy - Test znajomości potraw cz.3
TEST
Potrawy świata - Test kulinarny
TEST
Potrawy - Test znajomości potraw cz.2
TEST
Potrawy - Test znajomości potraw cz.1