Jak wybrać blat kuchenny z kamienia?
Wybór blatu kuchennego to spore wyzwanie. Na rynku dostępne są blaty z różnych materiałów, różniących się i estetyką, i funkcjonalnością. Licząc na dużą wytrzymałość i szlachetne wykończenie kuchennej zabudowy, warto przemyśleć wybór blatu kuchennego z kamienia.
Jaki kamień wybrać na blat kuchenny?
Kamienie różnią się między sobą zarówno wyglądem, jak i właściwościami. Planując blat z kamienia, już na początku trzeba będzie zdecydować o rodzaju kamienia, który ma zostać wykorzystany do produkcji blatu. Jeśli chodzi o trwałość, bezsprzecznie wygrywa blat granitowy. Nie trzeba go impregnować, jest odporny na wysoką temperaturę i urazy mechaniczne. Można na nim np. ubijać kotlety, bez obaw, że się zniszczy. Występuje w wielu opcjach kolorystycznych – od jasnych szarości i beżów, przez błękity i róże, po czernie. Impregnacji nie wymagają również bazalt i porfir. Mniej popularne są efektowne wizualnie, ale trudne w otrzymaniu marmur i trawertyn. To kamienie, które wymagają kompleksowej pielęgnacji i specjalnego traktowania – wystarczy kontakt z kwaśnym środowiskiem lub z gorącym naczyniem, by uległy nieodwracalnemu zniszczeniu.
Zalety blatu kuchennego z kamienia
Dlaczego warto postawić na blat kuchenny kamienny? - https://uslugikamieniarskie.com/produkty-i-uslugi/blaty/ To rozwiązanie ma tylu zwolenników nie bez powodu. Po pierwsze, kamienie są bardzo eleganckie. To materiał, który w naturalny sposób budzi skojarzenia z solidnością, trwałością, klasą. Dobrze się prezentuje w kuchni w dowolnym stylu – tej klasycznej, i tej nowoczesnej. Jest ponadczasowy i przez wiele lat zachowuje modny wygląd. Nie bez znaczenia jest funkcjonalność. Blat kuchenny kamienny nie ma sobie równych, jeśli chodzi o wygodę pracy w kuchni. Można stawiać na nim gorące naczynia, nie trzeba obawiać się kontaktu z wodą czy środkami czystości. Kamienie w kuchni są tak trwałe, że można bezpośrednio na nich przygotowywać posiłki. Blat kuchenny kamienny najczęściej jest też łatwy w utrzymaniu, bo nie wymaga stosowania specjalnych środków ani impregnacji – wyjątkiem są marmur i trawertyn.
|
|