Kontuzje w Brazylijskim Jiu Jitsu
Kontuzje podczas treningu sportów walki, a szczególnie BJJ są niestety czymś codziennym - pech, błąd czy brawura, przyczyn kontuzji może być wiele. Trening i idące za nim przeciążenia zwiększają ryzyko kontuzji, które mogą mieć wiele postaci, tj. skręcenia stawów skokowych, kolanowych, naciągnięcia i zerwania mięśni, złamania kości itd. Co w sytuacji, gdy trenujemy sport, który w głównej mierze opiera się na dźwigniach na stawy? Brazylijskie Jiu Jitsu, a potocznie BJJ, to chwytany sport walki, który polega na zmuszeniu przeciwnika do poddania się za pomocą dźwigni oraz duszeń. Oczywiście dochodzą aspekty punktowe, jednak docelowo chcemy poddać naszego oponenta. Trenując dyscyplinę, która polega na dźwigniach na niemal wszystkie stawy, zwiększamy ryzyko wystąpienia kontuzji podczas treningu. Jak w takim razie zapobiegać kontuzjom?
Przygotowanie do treningu BJJ.
Wydawałoby się, że na pierwszym miejscu powinno być przygotowanie fizyczne osób trenujących, mające wzmocnić nasz aparat ruchu. I tak, i nie. Wiele osób zaczyna treningi sportów walki z "marszu", czyli po prostu przychodzą i chcą brać udział w treningu BJJ, często nie mając żadnego zaplecza sportowego. Wypracowanie odpowiedniej siły oraz mobilności, a także poprawa nabytych wad postawy będzie dość długim procesem, a chcemy przecież trenować.
Zakładając, że nasz aparat ruchu jest w odpowiedniej formie lub jesteśmy w trakcie pracy nad nim, to powinniśmy się skupić na aspekcie naszego podejścia do treningu BJJ. Chwytane sporty walki mają to do siebie, że często nie występują w nich uderzenia (są oczywiście wyjątki), więc znikają obawy o kontuzje wynikające z przyjęcia ciosu. Co z tego wynika? Jedyny ból, którego możemy się spodziewać to ten, który wystąpi podczas próby poddania przez naszego przeciwnika. I tu pojawia się problem, ponieważ osoby początkujące często walczą "na śmierć i życie", nie chcąc się często poddać w sytuacjach, kiedy pojawia się technika kończąca.
Trening BJJ - prewencja kontuzji.
Po pierwsze, zostaw swoje ego przed salą treningową. Jeżeli w trakcie treningu BJJ "wpadniesz" w technikę kończącą i jesteś świadomy, że tylko kwestia przyłożenia większej siły przez Twojego przeciwnika jest kwestią skuteczności techniki, to się po prostu poddaj. Poddanie podczas sparingów w Brazylijskim Jiu Jitsu nie jest oznaką słabości, a stałym elementem treningu. Biorąc pod uwagę, że Twoje ciało może jeszcze nie być gotowe do takich obciążeń, o czym wspominałem wcześniej, to nie masz świadomości, czy mocniejsze wykonanie techniki kończącej nie skończy się kontuzją. Co więcej - Twój kolega również tego nie wie. Jest to o tyle ważny punkt, że na początku swojej przygody z BJJ będziesz często poddawany, więc warto nauczyć się odnajdywać w takich niebezpiecznych sytuacjach.
Kontuzje w Brazylijskim Jiu Jitsu.
Po drugie, a nie mniej ważne, bądź świadomy swojego ciała. Co przez to rozumieć? Walka w BJJ polega min. na tym, że uniemożliwiamy naszemu przeciwnikowi ruch w konkretnych kierunkach, aby zwiększyć skuteczność kontroli w walce lub techniki kończącej. Ucieczka w złym kierunku może doprowadzić do sytuacji, że sam zwiększysz siłę działającą na dany staw, co może doprowadzić do sytuacji, że nie zdążysz w porę się poddać i uniknąć kontuzji. Jest to podstawowa wiedza na temat działania stawów, jednak świadomość tego podczas walki w BJJ, gdy nasza pozycja może być mówiąc krótko "dziwna", może być znacznie trudniejsza. Działa to również w drugą stronę, ponieważ odpowiednie ustawienie ciała naszego przeciwnika determinuje skuteczność techniki kończącej.
Początkujący w Brazylijskim Jiu Jitsu.
Trzecią sprawą jest fakt, że Twój sparing partner może być właśnie powyższą osobą. Co przez to rozumieć? Jest początkujący, dopiero zaczął trenować BJJ, nie ma luzu w walce i nie chce się poddać, a na dodatek popełnia dużo błędów, które mogą zagrażać bezpośrednio jego zdrowiu. Co robić w takiej sytuacji? W treningu sportów walki Ty sam jesteś osobą, która w pierwszej kolejności dba o Twoje bezpieczeństwo podczas walki poprzez poddanie się w odpowiednim czasie, jeżeli jest taka potrzeba. Drugą osobą, która będzie na Ciebie uważać, jest Twój sparing partner, który ma świadomość skuteczności założonej techniki i jednocześnie wie, że się za wszelką cenę nie chcesz poddać. Jesteś pewny swojej techniki i widzisz co się dzieje, to przejdź do innej techniki lub stwierdź, że technika zadziała i ją puść, bo wiesz, że może zakończyć się ona kontuzją.
Kontuzje w BJJ - podsumowanie.
Przygotowanie fizyczne w każdym sporcie jest bardzo istotne, tak samo w Brazylijskim Jiu Jitsu. Biorąc jednak pod uwagę fakt, że wielu początkujących nie miało wcześniej styczności ze sportem, to pojawiają się aspekty, które mogą być istotniejsze. Musisz zostawić ego w szatni i w trakcie walki być świadomy, że jesteś właśnie poddawany i przyłożenie większej siły to tylko kwestia czasu. Naucz się działania swojego ciała oraz ruchów w poszczególnych stawach, aby błędny ruch bądź ucieczka z techniki kończącej nie zwiększyła siły działającej w danej technice. Dbaj o swoich kolegów na treningu BJJ i przewiduj następstwa ich błędów, a pomożesz uniknąć niepotrzebnych kontuzji.
|
|