Kupujemy mieszkanie — na co zwrócić uwagę?

Kupno mieszkania to nie łatwe zadanie. Przed podpisaniem umowy, musisz zdecydować o lokalizacji, metrażu, czy wyborze dewelopera. Jest to szczególnie istotne, ponieważ mieszkanie to inwestycja na długie lata, której koszt to minimum 200 000 zł. Warto również wiedzieć, jakie procedury na Ciebie czekają przy zakupie mieszkania.


Kupujesz mieszkanie – zobacz, co warto wiedzieć

  • Kupno mieszkania z rynku pierwotnego – wybór lokalizacji
  • Na co zwrócić uwagę kupując mieszkanie na rynku pierwotnym?
  • Kupowanie mieszkania a wybór dewelopera
  • Procedury zakupu mieszkania – sprawdź, najważniejsze formalności

Kupno mieszkania z rynku pierwotnego – jak wybrać lokalizację?

Decydując się na kupno mieszkania z rynku pierwotnego, musisz wybrać odpowiednią lokalizacją. Firmy deweloperskie od lat inwestycją w nieruchomości zarówno w dużych miastach, takich jak Wrocław, Warszawa, czy Poznań, jak i w mniejszych miejscowościach w obrębie ich aglomeracji. Doskonałym przykładem jest firma Agrobex z Poznania https://agrobex.pl/, która w swej ofercie posiada zarówno prestiżowe apartamenty w Poznaniu, jak i wygodne mieszkania w takich miejscowościach, jak Swarzędz, czy Baranowo.

Wybór właściwej lokalizacji ma znaczący wpływ na codzienne życie członków rodziny. Mieszkanie w dużym mieście to łatwy dostęp do różnorodnych ofert pracy, placówek edukacyjnych, czy też kulturalnych. Są tu również liczne sklepy i galerie handlowe. To również jednak duży hałas, korki i zanieczyszczenie powietrza. Decydując się na kupno mieszkania w mniejszej miejscowości, zyskujesz więcej spokoju, dookoła masz więcej zieleni, a ceny nieruchomości są znacznie korzystniejsze.

Co warto wiedzieć, wybierając mieszkanie z rynku pierwotnego?

Lokalizacja to nie jedyny aspekt, który trzeba rozważyć przy kupnie mieszkania. Istotna jest powierzchnia mieszkanie, jego rozplanowanie, miejsce postojowe przy budynku, czy też miejsce w garażu, komórka lokatorska, czy piwnica. Wszystkie te aspekty mają wpływ nie tylko na cenę nieruchomości, ale także na komfort życia.

Kupując mieszkanie, warto pamiętać, że odpowiednio zaplanowana przestrzeń, jest tak samo ważna, a może i ważniejsza niż sam metraż. Dobrze rozplanowane mieszkanie o mniejszej powierzchni, w którym jest miejsce na garderobę, czy spiżarkę, będzie wygodniejsze, niż duża przestrzeń, ale o niepraktycznym  układzie. Takie dodatki jak komórka, czy miejsce garażowe to dodatkowe atuty, szczególnie dla mieszkańców dużych miast.

Kupujesz mieszkanie, zobacz, jak wybrać dewelopera?

Wybór dewelopera ma istotne znaczenie przy zakupie mieszkania. Sprawdzony deweloper z długoletnim stażem na rynku to gwarancja jakości i bezpieczeństwa. Dlatego, zanim zdecydujesz się na zakup, sprawdź:

Jak długo działa na rynku? Im dłuższy staż, tym większe doświadczenie w budownictwie i tym lepsza jakość oferowanych nieruchomość. Deweloperzy działający na rynku od dawna, posiadają swoich zaufanych fachowców oraz dostawców. 

Jakie doświadczenie ma deweloper? Warto przyjrzeć się już zrealizowanym inwestycjom, nie tylko samym mieszkaniem i budynkom, lecz także zagospodarowaniu przestrzeni na osiedlu. Czy budynki nie są zbyt blisko siebie, czy deweloper zadbał o zielone przestrzenie i place zabaw dla dzieci.

Przynależność dewelopera do PZFD, czyli Polskiego Związku Firm Deweloperskich, który zrzesza firmy kierujące się Kodeksem Dobrych Praktyk. Reguluje on prawa i obowiązki deweloperów względem klientów.

Dobrym wskaźnikiem są również nagrody i odznaczenia, które posiada deweloper. Świadczy to nie tylko o wysokiej jakości budowanych nieruchomości, ale również wysokim poziomie świadczonych usług.

Procedury przy zakupie mieszkania – to warto wiedzieć

Jeśli wiesz już, jakie mieszkanie chcesz kupić, warto wiedzieć, jakie formalności czekają na Ciebie u wybranego dewelopera.

Na pierwszym spotkaniu deweloper powinien udostępnić prospekt informacyjny. Jest to dokument dotyczący inwestycji, który zawiera między innymi pozwolenie na budowę, dokładany opis inwestycji, etapów budowy, czy zagospodarowania przestrzennego terenu.

Pamiętaj, zanim podpiszesz umowę, poproś dewelopera o dokumentację potwierdzającą pozwolenie na budowę. Brak takiego dokumenty podważa wiarygodność dewelopera i bezpieczeństwo jego inwestycji.

Kolejną kwestią to informacje na temat standardu wykończenia nieruchomości oraz materiałów zastosowanych do budowy. To niezwykle istotna kwestia, ponieważ ma wpływ na jakości oddanych do użytku budynków.

Przed podpisaniem umowy, warto dokładnie zapoznać się z dokładną ceną metra kwadratowego nieruchomości, która została tam wpisana, a także takimi kwestiami jak szczegóły umowy rezerwacyjnej i deweloperskiej, kar umownych, warunków odstąpienia od umowy, czy posiadany rachunek powierniczy.

Pamiętaj, nigdy nie podpisuj umowy przed dokładnym jej przeanalizowaniem.


Komentarze

Lokalizacja: ważne jest, aby mieszkanie znajdowało się w dobrej dzielnicy z dostępem do sklepów, usług publicznych, a także blisko centrum miasta. Stan nieruchomości: należy dokładnie obejrzeć mieszkanie i zwrócić uwagę na jego stan techniczny i wizualny, a także na potrzebę remontu. Ceny w okolicy: warto sprawdzić, ile kosztują podobne mieszkania w okolicy. Koszty utrzymania: należy uwzględnić koszty opłat związanych z mieszkaniem, takich jak czynsz, opłaty za media, itp. Dostępność komunikacji: sprawdź, jak daleko jest mieszkanie od przystanku autobusowego, tramwajowego lub stacji metra. Długoterminowe plany: zastanów się nad swoimi długoterminowymi planami, takimi jak rodzina, praca itp. i upewnij się, że mieszkanie będzie odpowiednie dla twoich potrzeb.


Inne artykuły
mieszkania na nowoczesnych osiedlach
wynajem biura w gdansku jak znalezc idealna przestrzen dla swojej firmy
zmiany w podatku od nieruchomosci 2025
jak kupic mieszkanie od dewelopera

Produkcja wyrobów z drewnaAdvertise on Aztekium.pl

Testy
TEST
Test znajomości lektury "Pan Tadeusz" - Adama Mickiewicza
TEST
Architektura i budownictwo - test nr 9
TEST
Test o słodyczach
TEST
Militaria - test nr 7