Nawilżacz powietrza vs. osuszacz - którego urządzenia potrzebujesz?
Osuszasz oraz nawilżacz powietrza to, jak sama nazwa wskazuje, dwa urządzenia o skrajnie różnych zadaniach do wykonania. Nawilżacz przydaje się głównie zimą, gdy wilgotność powietrza w ogrzewanym mieszkaniu spada poniżej 30%. Osuszacz niezbędny jest w mieszkaniach, w których panuje wysoka wilgotność powietrza. Dlaczego parametr ten jest taki ważny i czy warto zainwestować w jakość powietrza w domu?
Nawilżacze powietrza - kiedy warto je stosować?
Suche powietrze w pomieszczeniach to problem szczególnie istotny w okresie jesienno-zimowym. Nawilżacz powietrza to przede wszystkim duża ulga dla alergików, osób cierpiących na bezsenność czy podrażnienia dróg oddechowych. Warto zapoznać się z zaletami nawilżaczy jeszcze przed sezonem grzewczym. W zimie nawilżacze powietrza chronią także meble i drewniane przedmioty przed pękaniem, kurczeniem się lub przekrzywianiem. Kiedy używać nawilżacza powietrza? Jeśli poziom nawilżenia powietrza spada poniżej 40%, warto włączyć urządzenie. Odczujemy nie tylko poprawę samopoczucia, ale też przypływ koncentracji i ulgę dla układu oddechowego. Na rynku dostępne są różne rodzaje nawilżaczy powietrza. Klasyczny parowy nawilżacz powietrza podgrzewa wodę w zbiorniku do temperatury wrzenia, a para nawilża powietrze. Ultradźwiękowy nawilżacz powietrza tworzy mgiełkę dzięki wysokim częstotliwościom, które rozbijają wodę na drobne cząsteczki. Nawilżacze ewaporacyjne przepuszczają powietrze przez specjalną matę, która je oczyszcza i nawilża.
Osuszacz powietrza - odmienna zasada działania
Działanie osuszaczy powietrza warto poznać od podszewki, dlatego warto wybrać się na nasz blog. Osuszacze powietrza znacznie zwiększają komfort życia w mieszkaniach, w których panuje duża wilgotność. W przeciwieństwie do nawilżaczy powietrza, usuwają wilgoć z powietrza, dzięki czemu w mieszkaniu nie rozwijają się grzyby ani bakterie. Tapety nie odklejają się od ścian, a zapach stęchlizny ustępuje. Kiedy należy je zastosować? Jeśli poziom wilgoci w powietrzu przekracza 60-70%. Osuszacz powietrza działa na zasadzie kondensacji pary wodnej lub jej adsorpcji.
Dodatkowe akcesoria - jak dbać o swój oczyszczacz powietrza?
Zarówno osuszacz, jak i nawilżacz powietrza na niewiele się zda, jeżeli nie wiesz, kiedy je uruchomić. Niezbędny w regulacji nawilżenia powietrza jest higrometr, który bada jego dokładny poziom. Higrostat samoczynnie włączy urządzenia w warunkach złej wilgotności. Pojemność zbiornika nie zostanie przekroczona dzięki wyłącznikowi przepełnieniowemu. Ważna jest również regularna wymiana filtrów. W naszej ofercie znajdziesz filtry węglowe oraz filtry HEPA/EPA, niezbędne między innymi w przypadku nawilżaczy parowych. W naszym sklepie odszukasz też najnowsze modele nawilżaczy, w tym nawilżacze ultradźwiękowe i ewaporacyjne.
|
|