Od czego zależy szybkość internetu?

Artykuł sponsorowany

Światłowód zwykle będzie szybszy niż internet mobilny. Prędkość transferu zależy jednak nie tylko od technologii dostępu do sieci, lecz także możliwości sprzętu, oferty operatora i innych czynników. Zobacz, co najbardziej wpływa na szybkość internetu.


Technologia dostępu do sieci i możliwości sprzętu, a szybkość internetu

Szybkość internetu zależy w dużej mierze od tego, w jaki sposób łączysz się z siecią. Obecnie najszybszy będzie zwykle internet światłowodowy, czyli łącze wykonane z włókna szklanego i tworzyw sztucznych, które jest doprowadzone bezpośrednio do Twojego domu lub mieszkania.

 

Prędkość może wynosić kilkaset megabitów na sekundę (Mb/s) i więcej. Światłowód jest też rozwiązaniem najbardziej stabilnym i najmniej podatnym na awarię. Łącze z użyciem starszego typu kabli jest co najmniej kilkukrotnie wolniejsze.

 

Lepszą alternatywą dla światłowodu będzie więc internet mobilny 4G LTE, a zwłaszcza 5G, czyli połączenie z wykorzystaniem sieci komórkowej. Maksymalna szybkość internetu również może tu być wysoka, ale przy obecnej infrastrukturze sieciowej z reguły będzie jednak niższa niż w przypadku światłowodu.

 

Co więcej, rzeczywista prędkość będzie tym niższa, im dalej jest do najbliższego nadajnika i im więcej osób w okolicy z niego korzysta. W przeciwieństwie do światłowodu internet mobilny jest też podatny na zakłócenia powodowane przez ukształtowanie terenu czy warunki atmosferyczne.

 

Bez względu na technologię dostępu do sieci, na szybkość internetu może również wpływać sprzęt, z którego korzystasz. Transfer może być ograniczony na przykład przez możliwości karty sieciowej lub standardy Wi-Fi, które obsługuje laptop, telefon czy też router.

 

Od czego zależy szybkość internetu, z którego korzystasz przez Wi-Fi?

Jeśli korzystasz z internetu stacjonarnego, transfer danych zawsze będzie też szybszy przy połączeniu przewodowym niż przez Wi-Fi. Jakość połączenia bezprzewodowego zależy bowiem od siły sygnału Wi-Fi, na którą wpływają między innymi:

 

  • odległość urządzenia od routera – im większa, tym słabszy sygnał;
  • przeszkody architektoniczne pomiędzy urządzeniem a routerem (np. ściany i meble);
  • praca innych urządzeń elektronicznych, która może zakłócać fale radiowe.

 

Oferta operatora a szybkość internetu

Prędkość dostępu do sieci może się też różnić u poszczególnych operatorów. Tym bardziej, że w przypadku światłowodu wielu dostawców oferuje kilka maksymalnych szybkości internetu do wyboru.

 

Na przykład w Orange, internet domowy jest dostępny w trzech wariantach. W zależności od wybranej opcji szybkość internetu Orange wynosi do 300 Mb/s, do 600 Mb/s lub do 1 Gb/s (szczegóły oferty znajdziesz na stronie https://www.orange.pl/internet/internet-domowy).

 

W Orange internet domowy jest nie tylko szybki

Szybkość internetu Orange i niskie opóźnienia to tylko niektóre zalety oferty pomarańczowego operatora. Ceny zaczynają się już od 59,99 zł/miesiąc z rabatami, a przy zakupie usługi online przez pierwsze dwa miesiące abonament wynosi 0 zł.

Co więcej, jeśli nie chcesz, to nie musisz podpisywać długoterminowej umowy z Orange. Internet domowy wypróbujesz też z umową na czas nieokreślony, którą możesz wypowiedzieć w każdej chwili. Koszt usług telekomunikacyjnych możesz również dodatkowo obniżyć dzięki atrakcyjnym pakietom Orange Love, które łączą światłowód z telewizją lub abonamentem komórkowym. Jeśli w Twojej lokalizacji nie jest dostępny światłowód, możesz skorzystać istniejącej, domowej sieci szerokopasmowej lub internetu mobilnego dla domu – oferty na te usługi również znajdziesz na stronie orange.pl.

 


Komentarze

Szybkość internetu jest determinowana przez kilka czynników, w tym: 1. Średnia przepustowość łącza: im wyższa średnia przepustowość łącza, tym szybszy internet. 2. Technologia łącza: niektóre technologie łącza, takie jak kabel lub światłowód, zapewniają szybsze i bardziej stabilne połączenie niż inne, takie jak Wi-Fi. 3. Obciążenie sieci: w godzinach szczytu, gdy wiele osób korzysta z internetu jednocześnie, przepustowość może być obniżona. 4. Sprzęt i oprogramowanie: jakość i wydajność urządzeń, takich jak router i modem, oraz oprogramowania, takiego jak antywirus, może mieć wpływ na szybkość internetu. 5. Lokalizacja: odległość od nadajnika internetowego i przeszkody fizyczne, takie jak ściany, drzewa i budynki, mogą również wpłynąć na jakość połączenia.


Inne artykuły
lokalizacja stron www to to samo co tlumaczenia stron www
dodawanie strony do wyszukiwarek
kurs tworzenia rolek
jak zdobyc szybko twitch followers
lista chinskich blogow

Produkcja wyrobów z drewnaAdvertise on Aztekium.pl

Testy
TEST
Internet - test z języka angielskiego
TEST
Komputery - test z języka angielskiego
TEST
Test znajomości złączy komputerowych i kabli
TEST
Test z historii informatyki