Pomoc drogowa - autolaweta

Żeby praca na budowie mogła funkcjonować sprawnie i bez żadnych zakłóceń, ale przede wszystkim bezpiecznie dla wszystkich osób tam przebywających, niezbędnym jest przestrzeganie podstawowych zasad BHP. Nie od dzisiaj wiadomo, że praca ta nie należy do najbezpieczniejszych, przez co kwestia dbałości o nasze zdrowie i życie, zdecydowanie wysuwa się tutaj na pierwszy plan.


Oczywiście nie inaczej będzie tutaj wyglądała sprawa przewozu maszyn budowlanych. To, że maszyny te muszą znajdować się na placu budowy, jest rzeczą nie ulegającą żadnym wątpliwościom, ale co w przypadku niespodziewanych sytuacji, do których zaliczyć możemy wszelkiej maści usterki i awarie? Jak wygląda wtedy transport takich urządzeń i czy rzeczywiście mogą one być przewożone lawetami, czyli innymi słowy specjalnie do tego przeznaczonymi samochodami, bądź też platformami załadunkowymi, mającymi na celu odholowanie zniszczonego i uszkodzonego samochodu, czego celem jest jego transport do warsztatu, który podejmie kroki naprawcze? Czy laweta jako autopomoc to usługa również  warta uwagi, tak jak np. holowanie aut i autoholowanie ?

Żeby odpowiedzieć sobie na to pytanie, zacząć należy od najważniejszego-żeby laweta (autolaweta) w ogóle mogła uczestniczyć w ruchu drogowym, musi dojść do spełnienia wszystkich przesłanek, o których mowa w ustawie Prawo o ruchu drogowym. Jeżeli warunki te zostały wykonane i laweta została dopuszczona do uczestniczenia w ruchu drogowym, to oczywiście w większości przypadków nie będzie przeciwwskazań do przewożenia za jej pomocą danej maszyny budowlanej. 

Dodać w tym miejscu należy, że na odległość 20 km od placu budowy, maszyna budowlana może poruszać się sama. Na dalsze odległości trzeba już jednak skorzystać z pomocy firmy, posiadającej specjalne uprawnienia do dokonywania takowych przewozów (np. pomoc drogowa szczecin - polecana autopomoc, gdzie uzyskamy wsparcie, i autolawetę). Warto też pamiętać, że w przypadku maszyn gąsienicowych, ich ruch po drogach gruntowych jest całkowicie zabroniony, a po innych drogach mogą one jechać maksymalnie tylko na odległość 2 km, co wskazuje na fakt, że w przypadku konieczności ich transportu, laweta będzie punktem obowiązkowym. Ogromnym atutem jest jednak to, ze lawetą można przewozić maszyny budowlane na bardzo duże odległości.

O czym nie wolno zapomnieć?

Na pierwszym etapie z pewnością należy sprawdzić elementy, takie jak stan nawierzchni, szerokość trasy, kąt nachylenia nawierzchni do poziomu gruntu, a także ewentualne zjazdy i podjazdy. Jeżeli zaś chodzi o maszyny o nieco większych gabarytach, praktykuje się tutaj naczepy niskopodwoziowe, odpowiednio podłączone do ciągników siodłowych. Przy mniejszych urządzeniach, zdecydowanie wystarczą zwykłe lawety samochodowe.

Jak się przygotować przed użyciem lawety?

Przed skorzystaniem z wyżej wymienionej usługi, pamiętajmy, żeby gruntowanie sprawdzić, z jaką firmą mamy do czynienia. Jako, że jest to usługa, niosąca ze sobą duże ryzyko i niebezpieczeństwo, warto sprawdzić czy firma, której to zlecamy, mówiąc kolokwialnie, zna się na swojej robocie. Chodzi tutaj w szczególności o posiadanie bardzo dobrej jakości pojazdu z naczepą, który bezpiecznie przetransportuje naszą maszynę budowlaną. Dodatkowo, bardzo istotnym będzie zwrócenie uwagi na kwestię sprawdzenia i dostosowania rodzaju nawierzchni, o czym pokrótce już wyżej była mowa, ale także dogłębne zaznajomienie się przez wyżej wymienioną firmę z trasą przewozu. Szybkość usługi to  jedno, ale najważniejszą kwestią, dalej pozostaje bezpieczeństwo w ruchu drogowym.

https://www.auto-pomoc24.pl



Inne artykuły
koszt importu samochodu z usa
dlaczego wynajem samochodu dlugoterminowy to cos co powinnismy wziac pod uwage
ile zarabia slusarz
sportowe samochody na wynajem

Produkcja wyrobów z drewnaAdvertise on Aztekium.pl

Testy
TEST
Auta - Test wiedzy o samochodach
TEST
Samochody - test z języka angielskiego
TEST
Historia polskiej motoryzacji - test
TEST
Znajomość literatów i poetów - test nr 5