Rasy kotów i wszystko, co musisz o nich wiedzieć
Czy wiesz, że tylko 3% światowej populacji kota domowego to koty rasowe? Tak wynika z danych zebranych przez World Cat Congress. Międzynarodowa Organizacja Felinologiczna wyodrębnia ponad 80 ras kotów. Każda z nich ma swój unikalny kod EMS (ang. Easy Mind System), który znacząco ułatwia identyfikację kotów. Kody te opisują cechy zewnętrzne danej rasy: rodzaj uszu, ogona i umaszczenie.
Kategorie ras kotów
Fédération Internationale Féline (FIFe) to największa organizacja felinologiczna na świecie. Warto zaznaczyć, że krajowym odpowiednikiem zrzeszającym kocie kluby, stowarzyszenia ras i zarazem jej członkiem jest Polska Organizacja Felinologiczna „Felis Polonia”. FPL wydaje i nostryfikuje rodowody, regularnie organizuje wystawy oraz prowadzi statystyki m.in. rejestracji zwierząt. FIFe wyróżnia cztery grupy ras kotów. Poniżej omówimy je wszystkie.
Kategoria I
Do pierwszej grupy należą koty perskie i egzotyczne:
- EXO — kot egzotyczny,
- PER — kot perski,
- RAG — ragdoll,
- SBI — kot birmański,
- TUV — turecki van.
To koty o sierści półdługiej i długiej. Są spokojne i przyjazne, chętnie towarzyszą człowiekowi i kochają pieszczoty. Tureckie vany uwielbiają wodę — do tego stopnia, że w przeszłości były używane do łowienia ryb. Ragdolle zaś zawdzięczają swoją nazwę wyjątkowej elastyczności. Kiedy weźmie się je na ręce, można odnieść wrażenie, że niemal nie mają kości.
Kategoria II
W drugiej grupie wyróżnia się 9 ras kotów, są to:
- ACL – amerykański curl długowłosy,
- ACS – amerykański curl krótkowłosy,
- LPL – LaPerm długowłosy,
- LPS – LaPerm krótkowłosy,
- MCO – maine coon,
- NEM – neva masquerade,
- NFO – kot norweski leśny,
- SIB – kot syberyjski,
- TUA – turecka angora.
Do tej kategorii należą zarówno koty długowłose, jak i krótkowłose. Są przyjazne, ale też charakterne. Chętnie uczą się nowych sztuczek i uwielbiają aportować. Na szczególną uwagę zasługuje rasa American Curl, którą wyróżniają zabawnie zawinięte uszy. Koty te są ogromnie ciekawskie.
Kategoria III
Największa grupa liczy aż 19 ras. Należą do niej koty krótkowłose i somalijskie, czyli:
- BEN – kot bengalski,
- BLH – kot brytyjski długowłosy,
- BML – burmilla,
- BSH – kot brytyjski krótkowłosy,
- BUR – kot burmski,
- CHA – kot kartuski (chartreaux),
- CYM – kot cymric (długowłosy manx),
- EUR – kot europejski,
- KBL – kurylski bobtail długowłosy,
- KBS – kurylski bobtail krótkowłosy,
- KOR – kot korat,
- MAN – kot manx,
- MAU – kot egipski mau,
- OCI – ocicat,
- SIN – kot singapurski,
- SNO – kot snowshoe,
- SOK – kot sokoke,
- SRL – kot selkirk rex długowłosy,
- SRS – kot selkirk rex krótkowłosy.
Kategoria ta obejmuje rasy, które zdecydowanie wyróżnia wygląd. Wiele z nich posiada umaszczenie podobne do dzikich kotów. I nie ma w tym przypadku! Sporą częścią tych ras są bowiem tak zwane krzyżówki. W trzeciej grupie występuje największe zróżnicowanie kocich charakterów. Koty rasy manx dobrze znoszą samotność, natomiast koraty uwielbiają być w centrum uwagi i źle znoszą przebywanie w małych pomieszczeniach. Przed zakupem kota konkretnej rasy warto zatem poczytać o ich potrzebach oraz cechach charakterystycznych.
Kategoria IV
Do czwartej i równie licznej grupy (15 ras) należą koty syjamskie i orientalne:
- ABY – kot abisyński,
- BAL – kot balijski,
- CRX – kot cornish rex,
- DRX – devon rex,
- DSP – kot sfinks doński,
- GRX – kot niemiecki rex,
- JBT – kot japoński bobtail,
- OLH – kot orientalny długowłosy,
- OSH – kot orientalny krótkowłosy,
- PEB – kot peterbald,
- RUS – kot rosyjski niebieski,
- SIA – kot syjamski,
- SOM – kot somalijski,
- SPH – sfinks kanadyjski,
- THA – kot tajski.
W skład ostatniej kategorii wchodzą zdecydowanie koci indywidualiści. Niemiecki rex to jedna z najrzadszych ras na świecie. Jest też bardzo odporna na choroby. Z kolei bobtail wyróżnia nie tylko unikalny, kręcony ogon. To rasa, która posługuje się zupełnie innym „językiem”, przez co może mieć kłopoty w porozumiewaniu się z pozostałymi rasami. Koty z tej grupy na ogół są przyjazne i lubią towarzystwo ludzi. Jednak niektóre z nich — na przykład japońskiego bobtaila — cechuje spora nieufność w stosunku do obcych.
Koty a alergia
Alergie na kocią sierść i ślinę to jedne z najczęściej występujących alergii na świecie. Co zrobić, gdy osoba uczulona jest miłośnikiem kotów i chciałaby przygarnąć puchatego przyjaciela?
Jeżeli alergenem, który uczula, jest tylko sierść, dobrym rozwiązaniem okażą się koty rasy devon rex, rosyjskie koty niebieskie czy niemalże całkowicie pozbawione owłosienia sfinksy. Jednakże uczulać mogą też: mocz, złuszczający się naskórek oraz kocia ślina. Warto mieć to na uwadze, szukając odpowiedniej dla siebie rasy.
Najpopularniejsze rasy w Polsce
Według statystyk do czołówki najpopularniejszych ras w Polsce należą koty brytyjskie i europejskie. Te drugie bywają często mylone z dachowcami. Na kolejnych miejscach w rankingu znalazły się również: maine coony, koty perskie, niebieskie koty rosyjskie, syjamskie, syberyjskie, sfinksy i ragdolle.
Testy ze znajomości ras kotów
Najlepszą formą poznania różnego rodzaju ras kotów, jest wykonywanie testów. Poniżej przedstawiamy kilka testów obrazkowych jak i tekstowych, które uczą nas rozpoznawania kotów. Testy mają tę zaletę, że po ukończeniu testu można ponownie wykonać test, używając tylko niepoprawnych pytań. Testy wiedzy o kotach.Zachęcamy do skorzystania.
|
|