Rasy psów i wszystko, co musisz o nich wiedzieć
Parafrazując klasyka: Pies, jaki jest, każdy widzi. Sęk jednak w tym, że każdego psa widzimy inaczej.
Yorkshire terriery mają włosy i charakterek, husky — niebieskie oczy i świetny węch, a jamniki — mimo swoich rozmiarów — są zaskakująco szybkie. Każda z tych ras ma inny charakter, temperament czy wygląd. Od czego one zależą? W znacznym stopniu od rasy.
This is madness
Ten cytat z filmu 300 nie pojawia się tutaj przypadkowo. Encyklopedia Ras Psów opisuje ponad dwieście ras, a Międzynarodowa Federacja Kynologiczna (FCI) podaje, że jest ich w tym momencie 354.
Czym zatem jest rasa?
Według Wielkiej Encyklopedii Fogle’a rasą nazywamy grupę psów, która została uznana przez organizację kynologiczną za spełniającą wymogi wzorca rasy.
FCI wyróżnia aż dziesięć grup ras.
Omówmy je.
Pierwsza grupa FCI
To owczarki i inne psy pasterskie, z wyjątkiem szwajcarskich psów do bydła.
W tej grupie wyróżniają się zarówno psy krótko- jak i długowłose. Posiadają silnie wykształcony instynkt łowiecki i opiekuńczy, dlatego szkolenie w ich przypadku jest koniecznością. To inteligentne stworzenia, które chętnie wykonują polecenia swojego opiekuna. Będą się dobrze czuły w miejscu, w którym nie zabraknie im przestrzeni do biegania. To zdecydowanie psy dla osób aktywnych.
Przedstawiciele: owczarek niemiecki, Welsh Corgi, Bearded Collie
Druga grupa FCI
Do tej grupy należą: pinczery, sznaucery, molosy, psy górskie i szwajcarskie psy do bydła. Podobnie jak psy z pierwszej grupy, także i te z drugiej obdarzone są silnym instynktem łowieckim i opiekuńczym. W przeszłości wykorzystywano ich umiejętności w gospodarstwach domowych. Psy z tej grupy pomagały człowiekowi w gospodarstwie. Były też wykorzystywane jako psy stróżujące. Grupę tę tworzy aż 50 ras.
Przedstawiciele: molos, szwajcarski pies pasterski, sznaucer
Trzecia grupa FCI
Teriery to grupa psów małych i tych średniej wielkości, których rozmiar bywa niedoceniany. W przeszłości używano ich do polowań na lisy i ptaki. Niektóre z nich uwielbiają pływać; są szybkie, wytrzymałe i kochają psocić. Świetnie sprawdzą się jako psy rodzinne, ale wymagają szkolenia i zapewnieniu im wielu aktywności.
Przedstawiciele: Jack Russell, west highland white terier, york, foksterier
Czwarta grupa FCI
Jamniki. To rasa, która została wyhodowana w średniowieczu. Pierwotnie jamniki używane były do polowań — nawet tych, które odbywały się pod powierzchnią ziemi. To silne i mądre psy obdarzone dobrym węchem. Są bardzo przyjazne dla dzieci.
Piąta grupa FCI
W skład tej grupy wchodzą szpice i psy w typie ras pierwotnych. Aż trudno uwierzyć, że malamuty, syberyjskie husky i szpice miniaturowe należą do tej samej grupy kynologicznej. Ale to prawda. Psy z tej grupy cechuje niezależność oraz nieufność wobec obcych. Nadają się na psy stróżujące.
Przedstawiciele: szpic miniaturowy, szpic europejski, husky syberyjski, malamut
Szósta grupa FCI
To psy gończe, posokowce i rasy pokrewne. Cechuje je zwinność, wytrzymałość i dobry węch. Były wykorzystywane podczas polowań. Do grupy tej należą między innymi: dalmatyńczyki, beagle czy bassety. Znaczna większość tych psów czuje się lepiej, gdy przebywa w otoczeniu dużych przestrzeni.
Przedstawiciele: basset, dalmatyńczyk, ridgeback
Siódma grupa FCI
Wyżły to psy dla odpowiedzialnych opiekunów, którzy zapewnią im należytą dozę aktywności fizycznej. Ich silny charakter i instynkt opiekuńczy mogą przerodzić się w potrzebę dominacji nad stadem. Warto zatem zadbać o szkolenie tych psów.
Przedstawiciele: gryfon, spaniel, seter
Ósma grupa FCI
Płochacze, psy aportujące i dowodne. To psy myśliwskie. Płochacze wykorzystywane bywały do wypłaszania zwierzyny z trudnodostępnych obszarów. Zadaniem psów dowodnych było zaś łowienie ryb. Do tej grupy należą takie rasy jak: golden retriwery, labradory czy cocker-spaniele. Są to zwierzęta o łagodnym charakterze i silnie rozwiniętym instynkcie opiekuńczym. Dlatego labradory tak świetnie sprawdzają się jako psy-przewodnicy.
Przedstawiciele: golden retriwer, labrador, portugalski pies wodny
Dziewiąta grupa FCI
To grupa psów ozdobnych i do towarzystwa. Znajdziemy w niej takie rasy jak: mopsy, biszony, pudle, buldogi francuskie czy maltańczyki. To łagodne, inteligentne i rodzinne psy o rozwiniętej inteligencji społecznej. Bywają też uparte i charakterne jak shih tzu, dlatego warto zadbać o ich odpowiednie wychowanie.
Przedstawiciele: mops, buldog francuski, buldog, pudel, shih tzu
Dziesiąta grupa FCI
W skład tej grupy wchodzą charty. Były hodowane do ścigania zdobyczy. Charty są jednymi z najszybszych zwierząt lądowych na świecie. Mają silnie rozwinięty instynkt łowiecki i są szczęśliwe, mogąc poruszać się po dużych przestrzeniach. Posiadanie psa z tej grupy zalecane jest osobom, które będą w stanie zapewnić chartom odpowiednie warunki.
Przedstawiciele: charty długowłose, charty krótkowłose, charty szorstkowłose
Testy znajomości ras psów
Poniżej znajdziesz kilka testów ze znajomości ras psów. Są to zarówno testy obrazkowe jak i testy tekstowe. Podczas testu poćwiczysz swoją intuicję jak również poznasz ciekawe rasy tych zwierząt. Po ukończonym teście możesz ponowić test używając tylko błędnych odpowiedzi.
Testy wiedzy o psach. Zachęcamy do skorzystania.
|
|