Wyposaż swoją Malinkę w praktyczne dodatki
Jaki jest najciekawszy moduł do Raspberry Pi Zero? Kamera! Zwiększa ona funkcjonalność sprzętu i otwiera przed programistą całkowicie nowe możliwości.
Raspberry Pi Zero – kamera jako dodatkowy moduł wyposażenia mikrokomputera
Znana większości elektroników i programistów płytka rozwojowa Raspberry Pi Zero powstała z myślą o zainteresowaniu nowych pokoleń językami programowania. Jednak, jak się okazało w praktyce popularność „Malinek” przerosła nawet oczekiwania ich twórców – wokół mikrokomputerów zaczęły gromadzić się całe rzesze zapalonych majsterkowiczów, którzy budowali coraz bardziej zaawansowane projekty.
W związku z tym, wkrótce po premierze zewnętrzne firmy zaczęły produkować moduły do Raspberry Pi Zero. Jednym z takich dodatków jest kamera, którą można podłączyć do Malinki i używać do rejestrowania wysokiej jakości obrazów. Do czego może przydać się taka funkcjonalność?
Jakie projekty można wykonać przy pomocy kamery do Raspberry Pi Zero?
Możliwości, jakie oferują współczesne mikrokomputery, są wprost nieograniczone, czego najlepszym przykładem może być popularna płytka Raspberry Pi Zero. Kamera w formie dodatkowego modułu pozwala zmienić „Malinkę” w cyfrowy aparat, otwierając tym samym przed jej użytkownikiem całkowicie nowe zastosowania.
Jednym z nich jest budowa teleskopu do obserwacji ruchów ciał niebieskich. Wystarczy tylko dołożyć do posiadanego już Raspberry Pi Zero moduł kamery o wysokiej rozdzielczości, a następnie „uzbroić” go w teleobiektyw o zmiennej ogniskowej. Tak zbudowany teleskop DIY można zamontować na statywie, skierować w stronę gwiazd, złapać ostrość i rozpocząć nagrywanie obrazu. Przechwycone wideo obserwacji zostanie automatycznie zapisane na karcie pamięci, pozwalając na późniejszą analizę na w domowym zaciszu.
To jednak nie wszystko, co oferuje Raspberry Pi Zero. Kamera może być również z powodzeniem stosowana do budowy fotopułapki, czyli urządzenia stworzonego z myślą o obserwacji zwierząt leśnych w ich naturalnym środowisku. Wymaga to zastosowania czułego sensora o wysokiej rozdzielczości (przekraczającej 20 Mpx) oraz obiektywu wpuszczającego duże ilości światła. Dodatkowo, chcąc prowadzić obserwację po zmroku, konieczne jest także dołożenie drugiego modułu kamery, którego zadaniem będzie rejestrowanie promieniowania podczerwonego. W połączeniu z doświetlaczem IR, taki układ będzie w stanie rejestrować wyraźne obrazy nawet podczas bezksiężycowych nocy.
Bezpieczeństwo z Raspberry Pi Zero – kamera może ochronić Twoje mienie
Jednym z ciekawszych zastosowań dla płytek rozwojowych jest budowanie autorskich systemów monitoringu. Raspberry Pi Zero może z powodzeniem służyć jako narzędzie do rejestrowania oraz bezprzewodowego transmitowania obrazu. Co więcej, zdolny programista jest w stanie połączyć ze sobą kilka niezależnych minikomputerów w jedną sieć, tworząc tym samym rozbudowany system ochrony mienia. Nagrania przechwytywane przy pomocy kamer można monitorować na bieżąco lub zapisywać na dysku serwera przechowywanego w bezpiecznym miejscu.
Płytki rozwojowe wyposażone w sensory mogą stanowić serce autonomicznych pojazdów
Robotyka to kolejny obszar, w którym sprawdzi się płytka Raspberry Pi Zero. Kamera podłączona do minikomputera może służyć do rejestrowania geometrii obiektów znajdujących się przed robotem, który w oparciu o tak pozyskane dane podejmie decyzję, w jaki sposób pokonać znajdującą się przed nim przeszkodę. Dodatkowo takie nagrania mogą służyć do szkolenia sztucznej inteligencji oraz zaawansowanych sieci neuronowych.
|
|